Medytacja dla początkujących – jak zacząć i czego unikać?
Medytacja wielu osobom kojarzy się ze swego rodzaju egzotyką czy czymś paranormalnym. Wydawać by się mogło, że wywodzi się ona z buddyzmu, a przecież również modlitwa w religii chrześcijańskiej jest swego rodzaju kontemplowaniem. Nieprawdą jest również, że medytować można wyłącznie będąc uduchowionym, siedząc w pozycji lotosu, ze złączonymi palcami kciuka i wskazującego. Nic bardziej mylnego. Medytować może naprawdę każdy i… wszędzie!
Medytacja dla początkujących – najważniejsza zasada
Jedną z najbardziej popularnych w ostatnich miesiącach form relaksacji jest medytowanie. Medytacja dla początkujących osób wydawać się może czymś nierealnym. Nie wyobrażają oni sobie, że będą mogli skupić się na czymś przed dłuższy czas. Jednak warto nastawić się pozytywnie i podejść do tematu z chęcią. Z każdym dniem, każdym ćwiczeniem efekty będą zauważalne gołym okiem. Jakie zatem porady dać osobom początkującym? Przede wszystkim muszą oni przyzwolić sobie na płynięcie ich myśli. To normalne że na początku trudno jest się skupić, myśli nadal kotłują się w głowie, a im bardziej stara się je zwalczyć, tym bardziej uporczywie powracają. Nie da się przecież ot tak, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wyłączyć naszego umysłu. Dlatego właśnie warto dać sobie pozwolenie na gonitwę myśli, można powtarzać sobie w głowie „pozwalam moim myślom przepływać przez mój umysł i oddalać się”.
Gdzie najlepiej medytować?
Medytacja dla początkujących może być trudniejsza, jeśli nie przygotują oni sobie odpowiedniego miejsca. Może być to mata na podłodze w pokoju, ale również wygodne łóżko czy nawet wanna. Zaawansowani w technikach medytacji są w stanie medytować nawet w samochodzie czy na placu zabaw, jednak na początku lepiej wybierać zaciszne miejsca, w których trudniej się rozproszyć. Na pewno na początku nie warto również rzucać się na nie wiadomo jak długie godziny kontemplacji. Znacznie lepiej zacząć od kilkunastu minut skupienia czy uważności. Dobrym pomysłem jest również puszczanie medytacji nagranych na przykład w formie podcastów.